Skip to content

20 Bath AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1930

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 4, 1997

Property Information

Block116
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$832,200
70%
Improvement Value:$355,900
30%
Total Assessment$1,188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,149+9.0%
2024$16,651+12.2%
2023$14,838+1.0%
2022$14,691+13.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5650, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1930