Skip to content

28 Bath AveOcean Grove, NJ 07756

Built 2012

Last Sale Date
Nov 14, 2018

Property Information

Block116
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2.5S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,101
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$790,500
40%
Improvement Value:$1,206,500
60%
Total Assessment$1,997,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,623+16.1%
2024$34,997+18.3%
2023$29,591+1.1%
2022$29,273+11.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,270,000

From:

To:

Sq Ft3,101DeedBook 9249, Page 675Recorded9/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$765,000
DeedBook 8342, Page 7589