Skip to content

199 So Neptune BlvdNeptune, NJ 07753

Built 1927

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block1203
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-DG1-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage888
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
59%
Improvement Value:$179,000
41%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,121+18.0%
2024$6,036+15.3%
2023$5,236+6.2%
2022$4,929+17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9690, Page 2604NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/30/2024

Property Sale

Sale
$235,600

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9278, Page 4678Recorded3/15/2018

Property Sale

Sale
$229,650
DeedBook 8735, Page 7432

Property Built

Built

Year Built: 1927