Skip to content

1513 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1934

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block1111
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage849
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
60%
Improvement Value:$177,500
40%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,022+20.6%
2024$5,824+33.2%
2023$4,374-3.6%
2022$4,539+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft849DeedBook 9597, Page 8382Recorded5/27/2022

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft849DeedBook 9351, Page 3541Recorded6/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1934