Skip to content

93 Asbury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block121
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,253
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,500
47%
Improvement Value:$366,300
53%
Total Assessment$693,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+11.7%
2024$9,635+23.0%
2023$7,832+16.3%
2022$6,732+40.2%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,253DeedBook 9490, Page 2457NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded3/13/2021

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8759, Page 1063

Property Built

Built

Year Built: 1904