Skip to content

100 Lake AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block121
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class19
Description3S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningHDMR
Sq Footage4,297
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$593,600
33%
Improvement Value:$1,201,100
67%
Total Assessment$1,794,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,244+32.8%
2024$25,031+9.1%
2023$22,947+2.8%
2022$22,328+24.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

Sq Ft4,297DeedBook 9647, Page 4840NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1890