Skip to content

30 Ocean Pathway 4bOcean Grove, NJ 07756

Built 2013

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Feb 22, 2012

Property Information

Block129
Lot7.01
QualifierC402
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionPATHWAY CONDOS
Dwellings0
ZoningHD-0
Sq Footage1,601
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
38%
Improvement Value:$579,400
62%
Total Assessment$929,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,849+11.4%
2024$17,813+7.1%
2023$16,628-0.4%
2022$16,693+18.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 8947, Page 6276