Skip to content

93 Mt Carmel WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block132
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,700
69%
Improvement Value:$201,900
31%
Total Assessment$652,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,764+4.2%
2024$9,367+1.0%
2023$9,276+3.3%
2022$8,976-2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 9300, Page 7722Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5741, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1920