Skip to content

99 Mt Carmel WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2015

Property Information

Block132
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description1.5SFV
Dwellings2
ZoningHD1F
Sq Footage1,982
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$543,200
49%
Improvement Value:$564,100
51%
Total Assessment$1,107,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,544+18.9%
2024$12,232+7.7%
2023$11,355+3.5%
2022$10,971-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5378, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1925