Skip to content

113 Asbury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1882

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jan 19, 2014

Property Information

Block134
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class29
Description2S-F-X-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,600
67%
Improvement Value:$209,500
33%
Total Assessment$629,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,769+6.5%
2024$9,172-1.2%
2023$9,286+8.3%
2022$8,576+18.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 9053, Page 9726

Property Built

Built

Year Built: 1882