Skip to content

103 Mt Tabor Way 1/2Ocean Grove, NJ 07756

Built 1871

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block139
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF 4/2/1
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage888
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,600
57%
Improvement Value:$264,600
43%
Total Assessment$609,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,455+19.3%
2024$7,923-2.2%
2023$8,098+8.5%
2022$7,464+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9580, Page 6738NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5834, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1871