Skip to content

108 Mt Carmel WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1893

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block139
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class29
Description2S-AL-DUP-2U
Dwellings1
ZoningHDR1
Sq Footage932
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
57%
Improvement Value:$323,500
43%
Total Assessment$760,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,465+16.8%
2024$11,524-35.0%
2023$17,733+142.1%
2022$7,325+41.6%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9505, Page 2303Recorded4/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1893