Skip to content

407 Alpine TrailNeptune, NJ 07753

Built 1990

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block1402
Lot3
QualifierC0407
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.5

Building Details

Building Class37
DescriptionASPEN
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
60%
Improvement Value:$160,200
40%
Total Assessment$397,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,060+7.3%
2024$5,649+4.0%
2023$5,433+5.3%
2022$5,157+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 9368, Page 4028Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 9126, Page 3144Recorded8/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1990