Skip to content

605 Alpine TrailNeptune, NJ 07753

Built 1987

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Mar 21, 1994

Property Information

Block1402
Lot3
QualifierC0605
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.5

Building Details

Building Class35
DescriptionBRECKENRIDGE
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
58%
Improvement Value:$171,800
42%
Total Assessment$408,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,041+3.3%
2024$5,850+16.2%
2023$5,035+5.4%
2022$4,778+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5299, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1987