Skip to content

808 Alpine TrailNeptune, NJ 07753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2012

Property Information

Block1402
Lot3
QualifierC0808
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.5

Building Details

Building Class35
DescriptionBRECKENRIDGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
59%
Improvement Value:$164,000
41%
Total Assessment$401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+8.8%
2024$5,434+17.8%
2023$4,615+5.4%
2022$4,380+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987