Skip to content

1605 Alpine TrailNeptune, NJ 07753

Built 1998

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Apr 22, 1998

Property Information

Block1402
Lot3
QualifierC1605
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.5

Building Details

Building Class35
DescriptionBRECKENRIDGE
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
60%
Improvement Value:$155,500
40%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+7.1%
2024$5,788+17.7%
2023$4,919+5.4%
2022$4,668+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5711, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1998