Skip to content

1708 Alpine TrailNeptune, NJ 07753

Built 1998

Last Sale Price
$118,490
Last Sale Date
Nov 25, 1998

Property Information

Block1402
Lot3
QualifierC1708
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.5

Building Details

Building Class35
DescriptionBRECKENRIDGE
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
61%
Improvement Value:$154,200
39%
Total Assessment$391,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,174+9.6%
2024$5,633+17.7%
2023$4,786+5.4%
2022$4,541+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$118,490
DeedBook 5775, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1998