Skip to content

2600 Heck AveNeptune, NJ 07753

Cemeteries/Graveyards

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2011

Property Information

Block1402
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.4

Building Details

Building Class---
DescriptionCEMETERY
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage30

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,589,000
100%
Improvement Value:$10,900
0%
Total Assessment$2,599,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$6,033+1.8%
2014$5,927+1.0%
2013$5,870+1.6%
2012$5,776+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 8726, Page 5410Recorded6/10/2008