Skip to content

68 Mt Carmel WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block142
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description2S-AL-MULTI-4U
Dwellings4
ZoningHDIF
Sq Footage2,062
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
67%
Improvement Value:$252,400
33%
Total Assessment$770,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,732-2.3%
2024$10,981+7.2%
2023$10,244+107.7%
2022$4,933+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 9448, Page 7677NU CodeRecord card mismatch (32)Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$8,900
DeedBook 5657, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1904