Skip to content

131 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Nov 17, 2010

Property Information

Block220
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2S-F-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,085
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
51%
Improvement Value:$373,800
49%
Total Assessment$760,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,536-10.3%
2024$12,854+24.1%
2023$10,356+2.6%
2022$10,096+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 8864, Page 1740

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5390, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1900