Skip to content

24 Pitman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 1999

Property Information

Block147
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description3SFM 12/4/3
Dwellings2
ZoningHD1F
Sq Footage2,843
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,200
55%
Improvement Value:$492,200
45%
Total Assessment$1,093,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,661+11.9%
2024$16,683+13.9%
2023$14,649+1.2%
2022$14,470+9.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904