Skip to content

16 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block229
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description3S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,565
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$964,300
58%
Improvement Value:$690,900
42%
Total Assessment$1,655,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,304+25.9%
2024$18,512+1.7%
2023$18,205+1.2%
2022$17,983-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$827,500

From:

To:

Sq Ft2,565DeedBook 9229, Page 4574Recorded6/1/2017

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 8974, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1890