Skip to content

45 Beach Av Unit 2Ocean Grove, NJ 07756

Built 2011

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 19, 2017

Property Information

Block147
Lot12
QualifierC02
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage845
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,900
23%
Improvement Value:$506,200
77%
Total Assessment$660,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,739+7.6%
2024$9,984+4.1%
2023$9,587-0.4%
2022$9,624+23.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft845DeedBook 9271, Page 123Recorded1/31/2018

Property Sale

Sale
$359,950
DeedBook 9037, Page 7926

Property Built

Built

Year Built: 2011