Skip to content

45 Beach Av Unit 3Ocean Grove, NJ 07756

Built 2011

Last Sale Price
$681,000
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block147
Lot12
QualifierC03
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO UNIT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
25%
Improvement Value:$441,200
75%
Total Assessment$591,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,632+11.4%
2024$8,643-7.4%
2023$9,334-0.4%
2022$9,370+36.6%
Property History

Property Sale

Sale
$681,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 9661, Page 4739Recorded9/28/2023

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 9317, Page 6572Recorded10/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8791, Page 5759