Skip to content

35 Pilgrim PathwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1897
Commercial

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block149
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
DescriptionHUNDLEY & BRADL
Dwellings0
ZoningHDC
Sq Footage3,582
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,800
61%
Improvement Value:$487,200
39%
Total Assessment$1,238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,076-0.6%
2024$16,174+19.7%
2023$13,507-0.4%
2022$13,559-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

DeedBook 9658, Page 5967Recorded9/6/2023

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5204, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1897