Skip to content

66 Mt Tabor WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1883

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block149
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,919
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
53%
Improvement Value:$459,700
47%
Total Assessment$977,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,029-2.9%
2024$14,442+16.3%
2023$12,416+10.9%
2022$11,192+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$815,066

From:

To:

Sq Ft1,919DeedBook 9662, Page 7495Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 9086, Page 3904

Property Built

Built

Year Built: 1883