Skip to content

1101 Fordham RoadNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1501
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,573
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,400
50%
Improvement Value:$314,800
50%
Total Assessment$628,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,821+6.7%
2024$9,205+27.4%
2023$7,226+3.0%
2022$7,015+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960