Skip to content

607 Mayfair LaneNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2001

Property Information

Block1511
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,500
46%
Improvement Value:$348,000
54%
Total Assessment$644,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,078+6.8%
2024$8,504+19.9%
2023$7,095+3.3%
2022$6,871+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960