Skip to content

814 Wakefield RdNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$14,340
Last Sale Date
Aug 6, 2008

Property Information

Block1503
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,500
46%
Improvement Value:$307,600
54%
Total Assessment$569,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,352+6.2%
2024$7,863+32.2%
2023$5,948+2.8%
2022$5,786+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$14,340
DeedBook 8741, Page 3330

Property Built

Built

Year Built: 1960