Skip to content

604 Stamford DrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jul 10, 2009

Property Information

Block1504
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 7/3/1.5
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,106
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,000
53%
Improvement Value:$255,900
47%
Total Assessment$538,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,510+10.5%
2024$7,703+19.9%
2023$6,424+2.9%
2022$6,244+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 8786, Page 1613

Property Built

Built

Year Built: 1960