Skip to content

89 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Mar 20, 2008

Property Information

Block150
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2S-F-MULTI-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,906
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
51%
Improvement Value:$413,500
49%
Total Assessment$845,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,541+5.3%
2024$13,814+13.8%
2023$12,138+4.4%
2022$11,622+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
DeedBook 8709, Page 8076

Property Built

Built

Year Built: 1904