Skip to content

97 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1897

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Jun 12, 2013

Property Information

Block151
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2SFV
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
46%
Improvement Value:$579,200
54%
Total Assessment$1,072,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,710+26.9%
2024$12,379+1.5%
2023$12,194+3.7%
2022$11,764-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 9021, Page 8987

Property Built

Built

Year Built: 1897