Skip to content

93 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$704,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block151
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 6/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$395,900
69%
Improvement Value:$177,700
31%
Total Assessment$573,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,275+10.2%
2024$7,509-0.2%
2023$7,527+3.4%
2022$7,277-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$704,000
Sq Ft912DeedBook 9768, Page 6229Recorded12/3/2025

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5783, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1905