Skip to content

134 Mt Tabor WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$54,500
Last Sale Date
Dec 27, 1995

Property Information

Block154
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
63%
Improvement Value:$222,800
37%
Total Assessment$609,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,912+36.9%
2024$10,161+6.2%
2023$9,569+6.0%
2022$9,028-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 5473, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1890