Skip to content

98 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1880

Last Sale Date
Apr 20, 1990

Property Information

Block217
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class29
Description2SF 6/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
72%
Improvement Value:$196,500
28%
Total Assessment$689,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,981-4.8%
2024$11,538+16.5%
2023$9,907+4.0%
2022$9,528+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4998, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1880