Skip to content

121 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1924

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block159
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF 6/3/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,900
47%
Improvement Value:$442,800
53%
Total Assessment$839,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,828+19.6%
2024$12,402+1.7%
2023$12,198+7.5%
2022$11,342-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 9712, Page 4341Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$557,000
DeedBook 8686, Page 8660

Property Built

Built

Year Built: 1924