Skip to content

49 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1914

Last Sale Price
$816,500
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block266
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF 7/4/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,200
62%
Improvement Value:$326,500
38%
Total Assessment$855,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,062+37.2%
2024$10,981+0.2%
2023$10,962+4.9%
2022$10,448-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$816,500

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 9708, Page 9112Recorded10/16/2024

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5758, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1914