Skip to content

603 Wakefield RdNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block1604
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-S-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,800
54%
Improvement Value:$258,300
46%
Total Assessment$556,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,391+0.9%
2024$9,309+20.7%
2023$7,712+3.4%
2022$7,460-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9272, Page 1700NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/6/2018

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9228, Page 5516NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962