Skip to content

601 Wakefield RdNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 7, 2017

Property Information

Block1604
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,800
54%
Improvement Value:$250,400
46%
Total Assessment$543,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,510+7.2%
2024$7,941+24.8%
2023$6,364+2.8%
2022$6,189+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 9265, Page 2836Recorded12/28/2017

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8836, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1962