Skip to content

905 Eton WayNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2010

Property Information

Block1613
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 5/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,300
45%
Improvement Value:$291,000
55%
Total Assessment$526,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,902+5.6%
2024$7,480+4.0%
2023$7,195+3.3%
2022$6,964+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950