Skip to content

212 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block1707
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
59%
Improvement Value:$170,400
41%
Total Assessment$420,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+12.0%
2024$6,021+13.0%
2023$5,329+4.7%
2022$5,090+15.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 5521, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1956