Skip to content

77 Main Ave Suite 1Ocean Grove, NJ 07756

Built 1991
Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 5, 2017

Property Information

Block163
Lot13
QualifierC101
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings0
ZoningHDC
Sq Footage425
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
12%
Improvement Value:$194,100
88%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,066+7.5%
2024$1,921-5.2%
2023$2,027-0.4%
2022$2,035+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 9264, Page 2683NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/20/2017

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 57040, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1991