Skip to content

77 Main Ave Unit 3bOcean Grove, NJ 07756

Built 1992

Last Sale Price
$451,500
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block163
Lot13
QualifierC302
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings0
ZoningHDC
Sq Footage458
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
11%
Improvement Value:$473,700
89%
Total Assessment$532,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,607+7.6%
2024$8,003+106.8%
2023$3,869-16.7%
2022$4,643+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$451,500

From:

To:

DeedBook 9586, Page 10Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8842, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1992