Skip to content

5 Ocean Ave Unit 3Ocean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Price
$482,500
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block107
Lot11
QualifierC3
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO/FL 1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,900
62%
Improvement Value:$187,700
38%
Total Assessment$492,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,275+11.4%
2024$7,426+2.7%
2023$7,228+20.6%
2022$5,994+12.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$482,500

From:

To:

Sq Ft480DeedBook 9656, Page 4084Recorded8/17/2023

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft480DeedBook 9572, Page 3760Recorded1/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1889