Skip to content

57 Main Ave Unit GOcean Grove, NJ 07756

Built 1989

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block164
Lot2
QualifierC07
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage873
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,500
19%
Improvement Value:$611,500
81%
Total Assessment$757,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,365+11.4%
2024$11,096+39.9%
2023$7,930+5.6%
2022$7,512-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8886, Page 5780

Property Built

Built

Year Built: 1989