Skip to content

59 Main Ave Unit 1Ocean Grove, NJ 07756

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 18, 2023

Property Information

Block164
Lot2
QualifierC12
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class---
DescriptionPOST OFFICE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,503
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,700
16%
Improvement Value:$1,386,600
84%
Total Assessment$1,643,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,982+7.6%
2024$14,859-5.2%
2023$15,673+6.0%
2022$14,789-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft4,503DeedBook 9672, Page 4622Recorded12/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1987