Skip to content

215 Laurel PlNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 11, 2025

Property Information

Block1704
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1SFG 6/3/1
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,188
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,400
56%
Improvement Value:$203,900
44%
Total Assessment$460,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,727+15.5%
2024$6,691+6.4%
2023$6,286+4.6%
2022$6,011+14.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952