Skip to content

215 Poplar PlNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Jun 3, 2013

Property Information

Block1707
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,000
65%
Improvement Value:$145,400
35%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+19.3%
2024$5,488-0.4%
2023$5,513+4.2%
2022$5,293+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 9021, Page 1250

Property Built

Built

Year Built: 1957