Skip to content

226 Laurel PlNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$284,200
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block1707
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,700
58%
Improvement Value:$188,000
42%
Total Assessment$450,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,219+18.1%
2024$6,113+0.5%
2023$6,081+1.4%
2022$5,996+18.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$284,200

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9350, Page 4681Recorded5/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956