Skip to content

230 Poplar PlNeptune, NJ 07753

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2025

Property Information

Block1708
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,000
63%
Improvement Value:$143,400
37%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,193+8.3%
2024$5,718+15.8%
2023$4,937+5.1%
2022$4,698+18.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955